dürfen

ვიქსიკონი გვერდიდან
Jump to navigation Jump to search

გერმანული

დრო პირი სიტყვის ფორმა
Präsens ich darf
du darfst
er, sie, es darf
Präteritum ich durfte
Partizip II   gedurft
Konjunktiv II ich dürfte
Imperativ მხოლობითი -
მრავლობითი -
დამხმარე ზმნა   haben
ზმნის ყველა ფორმა იხილეთ აქ


dürfen

მნიშვნელობა
  1. (ზმნა) უფლების, ნებართვის ქონა; შეძლება
  2. ვარაუდი
წარმოთქმა:
IPA: /'dʏʁfən, dʏʁfn̩/; /daʁf/ 'dʊʁftə/; /gəˈdʊʁft/
აუდიო მაგალითი: dürfen ?
დამარცვლა:
აწმყო dür·fen; ნამყო თხრობითი durf·te; ნამყო სასაუბრო ge·durft
მოძიებულია „https://ka.wiktionary.org/w/index.php?title=dürfen&oldid=82235“-დან